سوره حمد

سوره حمد – اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ ‎﴿٦﴾‏ صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّالِّينَ ‎﴿٧﴾‏

سلام خدمت دوستان عزیزم
دوستان ما در این بخش میخایم در مورد موضوع هدایت صحبت کنیم و ایه های اخر سوره حمد رو با هم بررسی کنیم . در واقع ایه های قبل پوشش دهنده ایه ای هدایت هستند . بیایید در مورد این موضوع بیشتر فکر کنیم . وقتی میاد میگه که اهدنا صرایط المستقیم . صراط الذین انعمت علیهم غیر المغضوب العیهم و الظالین ، اینجا خدا از زبان ما داره صحیت میکنه با ایه قبلی ایاک نعبد و ایاک نستعین و میتونیم بفهمم که ما داریم از خدا درخواست می کنیم که ما را به راه راست هدایت کن ، راه راستی که به انها نعمت داده ای نه راهی که بر انها غصب کردی و گمراهان . اینجا مشخص میکنه که اقا خدا فقط به راه راست هدایت نمی کنه بلکه به راه گمراهان هم هدایت میکنه . حالا وقتی این موضوع رو فهمیدیدم که به هر دو راه ممکنه ما هدایت شویم ، شاخص و معیار هدایت چیه ؟
شاخص و معیار هدایت خود ما و باورهای ما هستند . ممکنه بپرسید که چطور ما هستیم ؟ مگر خدا هدایت گر نیست . بله خدا هدایت گر هست ولی وقتی به ایه های قبل نگاهی بیاندازیم متوجه باورهایی که باید بسیازیم تا به مسیر درست هدایت شویم می شویم . اول میاد در مورد فراوانی و بخشنده بودن خدا صحبت می کنه و بعد میاد میگه که اقا فقط خدا قدرت داره که به کل کیهان فرمانروایی کنه و بعد میکه اقا جان این خدایی که تنها قدرت جهانه همونیه که فراوانی رو و بخشندگی رو هم داره که فقط اونه که میتونه ببخشه و در ادامه میگه که و مالک روز اخر هم هست د رواقع داره ویژگی هایی رو از خدا میگه که ما باید این ویژگی رو باور کنیم که چنین خدایی وجود داره که می تونیم روی این خدا حساب کنیم نه روی ادمها یا شرایط . وقتی این ویژگی رو قبول میکنیم میاییم میگیم که حالا من تنها تو را می پرستم و تنها از تو یاری می جویم . در واقع میخاد بگه اقا ما تنها روی قدرتی حساب کنیم که تنها بخشنده نعمت هاست و تنها قدرت جهانه و تنها اونه که باید بهش حساب پس بدیم و دیگران تو یاین جریان هیچ دخالتی ندارن . وقتی که این ویژگی رو پذیرفتیم میگیم که خوب حالا من رو به راه راست هدایت کن به راهی که به انها نعمت داده ای نه گمراهان و مغضوبین . یعنی کسی که این ویژگی های خدا رو باور میکنه به راه راست هدایت میشه که نعمت داره و کسی که این باورها رو نداره به راه ناراست هدایت میشه .
میخام از گذشته خودم بگم . زمان هایی که در کسب و کار قبلیم روی خدا حساب نکردم به مسیر های قرض و بدهی و چک و سفته و نزول و حتی ادمهای نامناسبی که فقط هدفشان ضربه زدن بود ، هدایت می شدم ، یعن من گمراه شده بودم و جز مغضوبین بودم . و زندگی جهنمی رو داشتم تجربه می کردم . از وقتی این باورهای درست رو ارام ارام پذیرفتم به مسیر درست هدایت شدم و خیلی نرم و اهسته این اتفاق افتاد . می دونید تنها زمانی ما به مسیر درست هدایت می شویم که باورهای درست در مورد خدا و قوانین جها داشته باشیم در غیر این صورت هدایت به راه نادرست است .
موضوع دیگه ای که خیلی جالبه بدونیم اینه که وقتی میگه هدایت به راه راست و راه راستی که به انها نعمت داده ای ، یعنی اقا جان نعمت وجود دارد ، یعنی اون راهه وجود دارد ، یعن اون مسیره وجود دارد ، فقط کافیه ما روی باورهامون وکانون توجهمون کار کنیم ما به مسیر درست هدایت می شویم . یعنی کل حرف این سوره اینه که باید روی خودمان کار کنیم باید روی کانون توجهمون کار کنیم باید این اتفاق رخ بده که روی خودمون تسلط داشه باشیم روی افکارمان تسلط داشته باشیم . وقتی میاییم روی افکارمون تسلط پیدا می کنیم و افکارمون رو می شناسیم ما به مسیری هدایت می شویم که نعمت توش هست . یعنی داره میگه اقا ما وارد مدار و شرایط می شویم که نعمت ها توش هست نیاز نیست ما دست و پا بزنیم و از شیوه های نامناسب استفاده کنیم . بهتره قبل از هر کار فیزیکی روی طرز فکرمان کار کنیم و از لحاظ احساسی کمی احساسمون رو بهتر کنیم و وقتی کمی احساسمون بهتر شد ما یک درجه به مسیر درست و بهتر راست می شیم . یعن اگر الان نعمت و ثروت توی زندگی مون نداریم یا کم داریم یعنی هنوز مسیرمون صاف نیست ، نمیخام بگم کجه ، خیلی صاف نیست . اگر این باورها تغییر بنیادین داشه باشن ، مسیر خیلی صافتر میشه و نعمت ها وارد زندکی ما میشه . پس بیاییم روی موضوع باورها و فراوانی نعمت و قدرت خدا کار کنیمو فقط قدرت رو به اون بدیم تا از اون نعمت دریافت کنیم . چون تنها کسی که نعمت میده فقط خداست .
سپاسگذارم که با دقت و توجه بیشتر انسان بهتری از خودتان می سازید تا دنیای اطراف شما هر روز بهتر و بهتر شود .

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها