سوره حمد

سوره حمد – الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ ‎﴿٢﴾

دوستان عزیز اولین ایه در مورد الهی صحبت کرده کهمیگخ بخشنده است و مهربان . اقا بخشندگی فقط مینونه از طرف کسی باشه که بی نیازه . ما ادمها بهشندگی مون از مازدمونه ولی خداوند بخشندگیش از کل دارایشه . یعنی همه دارایش رو داره می بخشه . این مفهوم رو میخایم بهتر درک کنیم که ایه بعدی خیلی به کارمون میاد . اینجا خدا میگه می بخشه نمی گه میگیره . میگه فقط می بخشه . پس معلوم میشه که کل چیزهایی که ما داریم دریافت می کنیم به عنوان نعمت فقط از طرف خداست نه هیچ کس دیگه ای . پس قدرت و بخشندگی رو بیاییم مخصوص این خدا بدونیم که همواره نعمت هاش جاریه و تمومی نداره .

دوستان عزیزم . در ادامه ایه دوم رو میخایم بررسی کنیم کلمه به کلمه که به مفهوم اصلی این ایه پی ببریم و درک بهتر و درستری ازش داشته باشیم . ایه الحمد الله رب العالمین هست . دوستان یه توضیح کوچیکی در مورد الف لام از درک خودم بگم طبق صحبت های استاد بزرگوار . و اونم اینه که کلماتی که الف لام میگیره یعنی اینکه ما از این موارد و از این جنس فکر ها و تفکرات زیاد داریم و میخاد جدا کنه که در ذهن شنونده درست بشینه و شفاف سازی بشه که در مورد چی داره صحبت مییکنه . پس شد میخاد از موارد عام جدا کنه و بشه خاص . اینجا از الف لام استفاده کرده . میخام دقت درگمون رو افزایش بدیم و بقیه قران رو هدایت شدیم که ادامه بدیم بدونیم دلیل خاص بودن کلمات قران چیه .

بچه ها وقتی میگه الحمد یعنی داره سپاس گذار بودن رو مخصوص میکنه . ماها تشکر و سپاسگذاری زیادی رو داریم والی ایمجا داره جدا میکنه که اقا سپاسکذاری و ستایش مخصوص برای کیه . میکه الله ، بازم الف لام گرفت یعنی میگه اون ستایش مخصوص اون خداییه که در ادامه میخایم بههش برسیم . پس اقا جان ما داریم می بینیم که خدا داره خودش رو تعریف میکنه که بابا من کیم . در ادامه ایه میکه رب العالمین . دوستان عزیزم توی قران سرچ کنید 980 بار رب تکرار شده و عینا بدون الف لام هست . چرا بدون الف لام هست ؟ چون دومی نداره .چون تکه . چون تنها قدرت جهانه . دوستان این آیه ریشش از ربب میاد نه ربو . ربب میه قدرت و فرمانروا و ربو میشه پروردگار یعنی پرورش دهنده . پس یادمون باشه که داریم به کدوم ویژگی رب داریم درک میکنیم تو یاین آیه .

دوستان عزیزم رب فقط یکیه و هی قدرت دیگه ای وجود نداره . چون به صورت کامل مشخص و واضه داره بیان میکنه که بابا اون ستایش مخصوص مال اون خدایه که تنها قدرت جهانه . دوستان العالمین هم با الغ لام اومده . بازم میخاد کل کیهان رو مد نظر قرار بده نه فقط مثلا کهکشان ره شیری رو . ببینید توی یه ایه 4 تا کلمه اومده 3 تاش با الف لامه 1 دونش بدون الف لامه . ببینید بازم اینجا تک بودنش در کل این ایه داره نشون میده .

دوستان عزیز میخام بیشتر در مورد رب صحبت کنم که چرا خودش رو تنها قدرت در نظر گرفته و اونم بخاطر اینه که میدونسته طبق قوانینی که گذاشته انسان نوی ذهنش قدرت های دیگه ای رو می پرسته و میترسه ازشون . میگه نکنه اقتصاد خراب بشه . نکنه بایدن قوانین رو تغییر بده بدبخت بشیم . نکنه پدرم یا مادرم یا فزرندک جلوی من رو بگیره و نذاره کاری که میخام بکنم . از این نکنه ها و ترس ها زیاد داریم توی ذهنمون .هیچ کس استثنایی نداره . برای همین میاد میکه اقا اون قدرت هایی که تو توس ذهنت ساختی رو بی خیال شو و بیا فقط من رو پررستش کن . و من رو ستایش کن . چرا چون اون تها قدرته که همواره در حال بخشیدنه و میتونه همواره روزی و نعمت رو به همه چهانیان بده .پس اینجا داریم یم فهمیم که اقا هیچ کسی توی دنیا قدرتی نداره . چون همه انسانها بدون استثنا از قدرت رب قدرت می گیرن . و تنها از بخشندگی اون استفاده میکنن .

یه مورد دیگه ای که خیلی بهم چسبید اینه که در ایه اول و ایه دوم اصلا در مورد اینکه بخشندگی به کی میرسه یا قدرتم به کی میرسه یا به کی نمیرسه صحبت نشده یعنی کلمات یا ایها الناس یا ایها المونین استفاده نشده که بخاد قدرت رو و روزی نعمت رو فقط به قشر خاصی اختصاص بده . قبلا من شنیده بودم که اره پیامبر ادم خاصیه که خدا بهش پیامبری داده یا مثلا فلان شخص برگزیده شده که بهش بیشتر برسه . میدونی میخاستن بگن که به شما چیزی نمیرسه . فقط ادمهای خاص دریافت می کنن . وای خدای من چقدر عالیه . اقا من می تونم نعمت سلیمان ، خلیل بودن ابراهیم و عیزی بودن یوسف رو داشته باشم به شرط باورهای درست و درک درستی از خودم و خدام داشته باشم . اقا این گروه ، گروه خاصی نیست ، خودمون تصمیم گرفتیم که خاص باشیم . و گر این اگاهی ها و قران در اختیار همه ادمها هست . سپاسگذارم

میخام در مورد اینم درکم رو بگم . ببینید وقتی کسی به ما بدی کرده ف داره به ما کمک میکنه که مسیر درست رو پیدا کنیم و سعی کنیم ، اقا سعی کنیم که اتفاقات زندگی رو گزینش نکنیم که این اتفاق بیافته اون بیافته اون نیافته خوشم نمیاد . از اون ادمه بدم میاد یا خوشم میاد . اقا اتفاقات زندکگی برای هدایت ما به مسیر درسته ، به شرط اینکه دارم روی خودمون کار میکنیم ها . اقا وقتی داریم روی خودمون کار میکنیم همه اتفاقات چه خوب و چه بد به نفع ماست . همه ادمها چه بدی کنن چه خوبی به نفع ماست . عاشقتونم چقدر درک زیبایی دارم از دوستان یادمیگیرم . سپاسگذارم

یه نکته بگم در مورد این موضوع که قدرت رو از دیگران برداریم بدیم به خدا . اینه که اقا این هم تکامل مخیاد . یعنی یه دفعه بیاییم هیچکی رو حساب نکنیم و بگیم اقا من به هیچ کس اختیاجی ندارم و خدا هست و بس ، باعث میشه که ما به انزوا و گوشه گیری بریم . چون ادمها ما رو رها میکنن وتنها میشیم و چون هنوز به اون قدرت کافی نرسیدیم ، دوباره مجبور میشیم که برگزدیم سر خط اول . اقا من ایم رو تجربه کردم که ارام ارام توی ذهنمون بسازیم که قدرت از ان خداست و ما هدایت میشیم به شرایطی که اکر هم تنها شدیم حالمون خوبه نگران بود و نبود دیگران و نگران اتفاقات زندگی نیستیم . چون ما در جامعه انسانی زندگی میکنیم .

اقا قدرت دادن به خدا رو قبول کنیم و بپذیریم اما دلیل بر این نمیشه که بی احترامی داشته باشیم . چون احترام گذاشتن به بقیه ای که در یک کره خاکی زندگی میکنیم از عزت نفس بالا و قدرت گرفتن از خدا میاد . اقا من زمانی میتونم عزت نفس بالایی داشته باشم که قدرت رو به خدا بدم و ترس و نگرانی توی ذهنم رو کم کنم . به این میگن عزت نفس واقعی . به این میگن قدرت واقعی .

ببینید فرض بگیریم من تازه با این موضوع اشنا شدم و با قانون تکامل هم اشنا شدم اما هنوز باور کافی ندارم و بیشتر در حد دانستن این موضوعات هست و باور غالب نشده میام میگم از این به بعد دیگه با کسی کاری ندارم یکی کمکی میخاد میگم به من چه ، با افرادی که با هامون هستن بدرفتاری میکنیم یا مثلا در خانواده ای زندگی میکنیم و ما مسئولیت هایی داریم باید انجام بدیم و میگیم به من چی من خدام رو دارم و به هیج کس احتیاجی ندارم و بنای قهر رو می چینیم که کسی با ما کماری نداشته باشه و نارحت میکنیم افراد رو . وقتی این رفتار توی مثال خانواده از ما باشه ، خوب معلومه اونا دیگه با ما نه کاری دارن نه درخواستی دارن و نه اگر مشکلی پیش بیاد برای ما کمکی نمی کنن و میگن برو ، برو اون خدا کمکت کنه و یواش یواش گوشه گیر میشیم و وقتی ببنیم دیگه ادمها کسی نیست که باهاش ارتباط داشته باشیم ، به اون روزی می رسیم که میگیم خدایا غلط کردم . از اول باید رابطه هایی که خراب شده را دریت کنیم . اقا این مورد برمیکرده اولا به عزت نفس دما به قانون تکامل که ارام ارام قدرت گرفتن از دیگران رو تمرین کنیم . از رفتارهای خیلی کوچیک و پیش پا افتاده شروع کنیم و تمرین کنیم که ناراحتی دیگران رو نداشه باشیم . و وقتی اروم اروم داریم قدرت رو از دیگران میگیریم نه تنها تنها نمیشیم بلکه به خاطر اون دوست داشتن خودمون و قدرت دادن به خدا ف اتفاقا افراد بیشتر دوست دارن با ما باشن بدون اینکه ازشون بخایم . میدونی میخام بگن که به جای اینکه مرکز توجه رو به حای اینکه روی دیگران بزاریم بزاریم روی ساختن شخصیت درست ساختن خودمون .

دوستان عزیز وقتی مت داریم قدرت رو به خدا میدیم ، یعنی داریم به ویژگی توحیدی و قدرت بودنش توجه می کنیم و باور میکنیم . چون توی این آیه میگه سپاسگذار اون خدایی باشیم که تنها قدرت کل عالیان است . اقا داره میگه سپاسگذار باشیم . وقتی دورنی داریم سپاسگذاری می کنیم بهش وصلم و با خودمون در صلحیم ، پس بقیه ارو هم دوست داریم و عاشقشون هستیم و دوست داریم باهاشون باشیم . ولی بهشون وابسته نیستیم ، چون با همینی که هستیم ارومیم و میتونیم در تنهایی خودمون هم لذت ببریم اگر کسی نخاد با ما باشه . این در حالیه که ما کسی رو به صورت فیزیکی فاصله نکرفتیم ، فقط تنها بودن رو بدون غرور و منیت و بدون ناراحت کردن دیگران ،تمرین کردیم و دیگران عاشق ما میشن و دوست دارم با ما باشن . همجوری که ما عاشقشون هستیم و دوستشون داریم .

خود من انقدر شخصیت داغونی داشتم که چی بگم . یعنی حتی کوسه های دریا هم حاضر بنودن من رو بخورن . اقا میگم داغون یعنی خیلی داغون . خیلی روی خودم کار کردم ، خیلی خیلی ، اما هنوز خیلی جای کار دارم که پیشرفت کنم و درک بهتری داشته باشم . هنوز 1 دهم درصد هم فکر نکنم تغییر کرده باشم . سپاسگذار خداوندی هستم که قدرت داره و من رو به این مسیر هدایتم کرد که تغییر کنم و خاستم و تغییر کردم .

یعنی این قانون رو داره میگه که حتی اگر در بدترین شرایط هم بودیم خدا دستمون رو میگیره و می تونیم تغییر کنیم ، مهم نسیت که کجای زندگی باشیم ، می تونیم تغییر کنیم .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها